چرم مصنوعی PU

چرم PU نوعی چرم مصنوعی است که بیشتر در تولید کفش و نیز قطعات خودرو به کار گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم سیر تا پیاز چرم مصنوعی پی یو را برایتان تشریح کنیم. پس اگر قصد خرید این محصول را دارید، یا میخواید با ویژگی های آن آشنا شوید و یا به دنبال خرید عمده این محصول با قیمت مناسب هستید با  خیال راحت با ما همراه باشید!

چرم مصنوعی PU چیست؟

چرم PU یک  نوع چرم مصنوعی است که در آن پلی اورتان (PolyUrethane) بر روی یک لایه زیرین  کشیده می شود  و دلیل نامگذاری آن به PU هم همین است و پی یو دو حرف اول این ماده است.

چرم مصنوعی PU ابتدا برای استفاده در صنعت چرم مصنوعی کفش اختراع و به بازار عرضه شد اما پس از مدتی  تغییراتی در آن داده شد تا برای استفاده در صنعت مبلمان و خودرو نیز کاربرد داشته باشد.

روش تولید چرم مصنوعی پی یو

اما چرم PU چگونه ساخته می شود؟

رایج ترین روش تولید چرم مصنوعی PU این است که از پوشش پلاستیک پلی اورتان استفاده کنید و آن را بر روی یک لایه ساخته شده از فیبر (معمولا پلی استر) بکارید. ممکن است به جای استفاده از پلی استر، پلی اورتان را روی یک لایه نازک از چرم روکش کنیم که در این حالت به آن بی کاست (دوطرفه) گفته می شود.

در این نوع چرم، پلی اورتان بر روی لایه ای از وینیل کشیده می شود تا PU را هرچه بیشتر به چرم طبیعی شبیه کند.  چرم مصنوعی پی یو لایه ای از چرم را در خود دارد اما این چرم به صورت تقسیم شده (مجزا) است که نام دیگر این چرم با نام چرم اسپلیت هم از همین موضوع گرفته شده است.  در واقع لایه چرم موجود در پی یو بسیار نازک تر از چرم طبیعی است.

چرم مصنوعی پی یو (PU)

مشکلات چرم مصنوعی پی یو

تنها بدی چرم مصنوعی PU نسبت به چرم طبیعی این است که به علت ضخامت کم چرم طبیعی در آن، طول عمر کمتری نسبت به چرم طبیعی 100 درصد دارد و ممکن است پس از چند سال تغییر رنگ دهد یا پوسته پوسته شود.

مزایای چرم مصنوعی PU

چرم مصنوعی PU به علت استفاده کمی که از چرم طبیعی دارد قیمتی بسیار مناسب تر از چرم طبیعی دارد.

این چرم همچنین نرم تر و سرحال تر از چرم طبیعی است که تمیز کردن آن را ساده می کند.

یک مزیت بسیار مهم پی یو امکان تولید آن در طرحها و رنگهای بسیار متنوع است. در حالی که چرم طبیعی چنین قابلیتی ندارد و رنگ های آن محدود هستند.

مقاومت چرم PU در برابر نور آفتاب هم ویژگی بسیار مهمی است که چرم طبیعی ندارد. استفاده از پی یو در خودرو نیز به دلیل هم ویژگی ممتاز آن است.

از جمله مشکلات چرم طبیعی نیاز آن به مراقبت های ویژه است. این در حالی است که چرم های مصنوعی PolyUrethane  نیاز به مراقبت خاصی ندارند و برای تمیز کردن آنها هم تنها کافی است از یک پارچه نمدار استفاده کنید.

منافع زیست محیطی چرم مصنوعی PU هم قابل توجه است. برای ساخت این نوع چرم نیازی به از بین بردن حیوانات نیست.  همچنین چرم طبیعی نیاز به دباغی دارد. فرآیند دباغی نیازمند استفاده از مواد شیمیایی مانند کروم و آمونیاک است. از این رو عدم نیاز به دباغی مانع از استفاده از این مواد زیبانبار برای طبیعت است. با این نگاه چرم منصوعی پی یو دوستدار طبیعت است.

گرچه چرم طبیعی از چرم  مصنوعی PU تنفس بیشتری دارد اما چرم پی یو نسبت به بقیه انواع چرم مصنوعی از جمله چرم مصنوعی PVC تنفس بهتری دارد. هر چند چرم طبیعی به ظاهر بهتر و نرم تر است اما چرم مصنوعی پی یو در طول عمر خود ظاهر بهتری دارد.

تشخیص چرم مصنوعی PU از چرم طبیعی

یک راه آسان برای تشخیص چرم مصنوعی از چرم طبیعی نگاه کردن به اتیکت قیمت آن است. اگر ارزان بود شک نکنید که چرم مصنوعی است چرا که قیمت ارزان PU مهم ترین ویژگی آن است!

اگر کمی تیزبین باشید شاید با یک نگاه عمیق به چرم هم بتوانید چرم طبیعی و مصنوعی را از هم تشخیص دهید چرا که منافذ پوستی در تنها در چرم طبیعی وجود دارد.

در نهایت بوی چرم هم می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. اگر بویی شبیه پلاستیک احساس کردید با چرم مصنوعی طرف هستید.

خرید ارزان قیمت چرم مصنوعی PU

اگر به دنبال خرید عمده و ارزان قیمت چرم مصنوعی پی یو هستید مهم ترین چیزی که به آن نیاز دارید یک مشاور خوب و باتجربه است.

یک مشاور کارآزموده با معرفی قیمت های مختلف و توضیح ویژگی های برندهای مختلف موجود در بازار، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین جنس و مناسب ترین چرم را بخرید.